03

Bina içerisinde kullanılan armatür ve prizlerin elektrik tesisatı belirli hatlar ve buatlarla sağlanır. Bu hatlar bina girişinde bulunan panoda toplanır ve çektikleri güç ve akım değerlerine göre bir sigorta ve şalter değerine sahip olurlar. Kablolama ve iç tesisat değişimi sırasında Elektrik Mühendisler Odasının belirlediği iç tesisat yönetmeliğine uygun olarak çalışma yapılır.

wpid-20150417121721

İç tesisat yönetmeliğine göre armatür ve prizlere gidecek olan sıva altı hatlar yapılırken bu hatların üst üste gelmemesi önemlidir. Çünkü bu hatlar kesiştiği zaman zamanla sıvanın uyguladığı baskıyla elektriksel sorunlara neden olabilir. Yine bu yönetmeliğe göre oluşturulan hatlarda dar açı oluşturmaması gerekir çünkü dar açı oluştuğu zaman tesisat döşenirken kullanılan kılavuz dar açı oluşturan bölümden geçemez ve o bölümde tıkanıklık yaşanır. Kablolama ve iç tesisat değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ise kablo türünün seçimidir. Kablolar NYA, NYY, NYM gibi çeşitlere ayrılır bunlar kablonun kullanılacağı ortama göre seçilir kuru yerlere ve sıva altında NYA, nemli yerlerde kullanılacak ise NYY kablolar tercih edilir.

0-362487491920-eccbc87e4b5ce2fe28308fd9f2a7baf3Kablolama ve iç tesisat değişimi yapılırken odalarda kullanılacak olan armatürler ve prizlerin çekeceği güçler hesaplanır ve hat uzunluğu göz önünde bulundurularak döşenecek olan tesisatın kablo kesitleri hesaplanır. Eğer güç fazla olur ve biz bu çekilen güce dayanamayacak bir kablo kesiti seçersek kablolarda erime, yanma gibi problemler meydana gelir. Bunun için tesisat döşenmeden önce gerekli hesaplamalar yapılmalı ve bu hesaplara uygun olarak kesit alanı, şalter ve sigorta değerleri seçilmelidir.